خانه یادداشت

یادداشت

قدرت‌نمایی تنها گزینه انصارالله برای پایان جنگ یمن

برخلاف برداشت‌های موجود، انصارالله در انتخاب سناریو برای پایان بحران یمن دچار محدودیتی است که به نمایش قدرت نظامی و افزایش آن محدود و منحصر می‌شود. البته مردم یمن نیز در صحنه‌های مختلف توانایی خود را برای اجرای چنین سناریویی به خوبی به نمایش درآورده‌اند و با انصارالله کاملا همراهی می‌کنند؛ این از جمله پارامترهای مهم در تعیین سرانجام این جنگ خانمانسوز است.

ترامپ و دست های بیقرار

اگر فرض را بر این بگیریم که هدف آمریکا از این تحرکات نظامی واقعا حمله به گروههای مقاومت عراقی و یا هر هدف دیگری در منطقه باشد باید گفت ترامپ این بار هم دستان بی قرار خود را در خدمت قماری بزرگ، خطرناک و بی نتیجه قرار داده است.

چشم‌انداز تحولات سیاسی اخیر در رژیم صهیونیستی

اگر بار دیگر دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا انتخاب شود بنیامین نتانیاهو همچنان در راس قدرت باقی خواهد ماند؛ اما اگر نامزد حزب دمکرات در انتخابات آینده آمریکا پیروز شود، قطعا قدرت به سمت حزب آبی و سفید خواهد چرخید و رژیم صهیونیستی ناچار خواهد بود که سیاست‌های خود را با حزب دمکرات آمریکا هماهنگ کند.

افغانستان و فضای کنشگران ژئوپلیتیک

در بحبوحه بحران کرونا که جهان را درگیر خود کرده است، تحولات مهمی در افغانستان در جریان است که این تحولات توسط ایالات‌متحده آمریکا، با حمایت سایر قدرتهای جهانی و منطقه ای، چشم انداز ثبات و امنیت در افغانستان را با ابهام مواجه ساخته است. توافقنامه صلح ایالات‌متحده آمریکا با طالبان، افغانستان را وارد مرحله جدیدی از کنشگری ژئوپلیتیکی خواهد کرد که آرایش نیروهای منطقه ای و فرا منطقه‌ای در ارتباط با ساختار قومی، مذهبی و سیاسی افغانستان ترسیم کننده تحولات پیشرو خواهد بود.

نعل وارونه آمریکا در عراق

تجربه نیز به اثبات رسانده آمریکایی‌ها نمی‌توانند برای مدت طولانی ضربات پی‌درپی به نیروهای خود را تحمل کنند و این در حالی است که مدعی‌اند از بالاترین آمادگی و بیشترین تجهیزات نظامی در جهان برخوردارند، همچنان که در افغانستان و ویتنام این اتفاق افتاد. به‌طور حتم نیروهای تروریست پنتاگون دیر یا زود از مهلکه عراق می‌گریزند و خروج آن‌ها از این کشور، استراتژی مقاومت را وارد فاز دوم یعنی اخراج اشغالگران آمریکایی از منطقه خواهد کرد.

غرور یک ابرقدرت زیر پای ویروس کوچک

دولتی که مستکبرانه کشورهای دیگر را به پنهان‌کاری متهم می‌کرد، مغرورانه از درد و رنج انسان‌ها خرسند بود و با اغراق از تجهیزات و امکانات خود، سدی خلل‌ناپذیر می‌ساخت بر خلاف تمام ادعاهایش در مقابل یک ویروس حداکثر ۵۰۰ نانومتری به زانو درآمده است.

خنجر اسرائیل علیه مسلمانان و هندوها

کشتار مسلمانان در هند یک اتفاق ساده نیست. مسلمانان در هند قدیم نیمی از جمعیت و در هند امروزی دومین جمعیت پس از «هندوها» به حساب می‌آیند.
n00185556-r-b-010

اجلاس پنجم مارس سران در ترکیه و جای خالی ایران

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه با دعوت از همتایان خود خواستار حل مناقشات ادلب و پیشبرد روند صلح در سوریه بوده است. دراین‌میان، نبود ایران به‌عنوان یکی از بازیگران مطرح منطقه در این اجلاس در راستای حذف بازیگری ایران تلقی و به‌شدت منفی ارزیابی می‌شود.

توافق صلح یا تهدید افغانستان؟

آیا دولت ترامپ در توافق خود با طالبان، جمهوریت نظام سیاسی افغانستان را معامله کرده است؟ این پرسشی است که اکنون مردم ، جامعه مدنی و دولت افغانستان با آن روبه روست.

آخربن اخبار

پر بازدیدترین ها