افول دموکراسی آمریکایی از دیدگاه متحدان واشنگتن

بر اساس نتایج نظرسنجی‌های جدید، بیش از نیمی از مردم کشورهای متحد آمریکا معتقدند این کشور نمونه خوبی از دموکراسی محسوب نمی‌شود.


به گزارش جهان امروز، نتایج یک نظرسنجی در میان مردم کشورهای متحد آمریکا نشان داد اعتبار «دموکراسی آمریکایی» از دید آن‌ها همچنان در حال افول است.

به نوشته نشریه «نیوز ویک»، بر اساس نتایج نظرسنجی «مرکز تحقیقات پیو» که روز پنجشنبه منتشر شد، تنها چهارده درصد از کانادایی‌ها معتقدند «دموکراسی در آمریکا نمونه خوبی برای دیگر کشورها است».

در میان کشورهای اروپایی نیز بیش از نیمی از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی معتقد بودند آمریکا دیگر نمونه خوبی برای دموکراسی محسوب نمی‌شود. ۵۷ درصد از هلندی‌ها، ۵۶ درصد از سوئدی‌ها و انگلیسی‌ها، ۵۴ درصد از مردم آلمان و بلژیک و اسپانیا، ۵۳ درصد از فرانسوی‌ها،  ۴۹ درصد از ایتالیایی‌ها و ۴۵ درصد از یونانی‌ها با این گزاره موافق بودند.

همچنین ۲۷ درصد از آلمانی‌ها و فرانسوی‌ها معتقد هستند که «آمریکا هرگز نمونه خوبی از دموکراسی در جهان نبوده است» که بالاترین رقم ثبت شده تاکنون محسوب می‌شود.

از سوی دیگر تنها ۲۳ درصد از مردم ۱۶ کشور و منطقه‌ای که در این نظرسنجی مورد مطالعه قرار گرفتند، معتقدند در حال حاضر آمریکا نمونه خوبی از دموکراسی محسوب می‌شود.

علاوه بر این، نظرسنجی دیگری که از سوی «بنیاد برتلسمان» و اندیشکده «صندوق ژرمن مارشال» منتشر شده است، نشان می‌دهد کاهش نفود آمریکا در جهان از زمان شیوع ویروس کرونا در جهان، بهبود نیافته است اما اعتبار چین که رقیب اصلی آمریکا محسوب می‌شود با افزایش همراه شده است ().

از زمان شیوع ویروس کرونا در جهان در اواخر سال ۲۰۱۹، آمریکا با بیش از ۳۴ میلیون مبتلا و بیش از ششصد هزار قربانی، به بزرگ‌ترین مرکز شیوع این بیماری در جهان تبدیل شده است. در این میان، دولت سابق آمریکا با متهم کردن چین به انتشار این ویروس و قطع همکاری با سازمان جهانی بهداشت، تلاش کرد تعلل در مقابله با ویروس کرونا را توجیه کند.

از سوی دیگر، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، ادعای تقلب گسترده در انتخابات را مطرح کرد که نهایتاً حمله هوادارانش به ساختمان کنگره آمریکا و استیضاح دوم او را در پی داشت.

 

مقاله قبلیابطحی در المیادین: ناکامی روحانی یک علت کاهش مشارکت است؛ با انتخابات قهر نمی‌کنیم
مقاله بعدیشهادت کودک فلسطینی بر اثر انفجار جسم به جا مانده از تجاوز اخیر رژیم صهیونیستی

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید