چاووش اغلو: امیدواریم ارمنستان درس عبرت گرفته و ثبات در منطقه حاکم شود

چاووش اغلو: امیدواریم ارمنستان درس عبرت گرفته و ثبات در منطقه حاکم شود


وزیر امور خارجه ترکیه گفت که آنکارا خواستار این است که قفقاز جنوبی را به عنوان منطقه‌ای از صلح و ثبات ببیند.


به گزارش جهان امروز، «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه چهارشنبه تاکید کرد، آنکارا خواستار این است که قفقاز جنوبی را به عنوان منطقه‌ای از صلح و ثبات ببیند.

به نوشته خبرگزاری «ترند نیوز» وزیر امور خارجه ترکیه گفت:«نظامیان قهرمان جمهوری آذربایجان در طول مبارزه  که بیش از ۴۰ روز به طول انجامید، سرزمین‌های کشور را که ۳۰ سال تحت اشغال بود آزاد کردند.»

چاووش اوغلو افزود: «ترکیه می‌خواهد قفقاز جنوبی را به عنوان منطقه صلح و ثبات ببیند. ارمنستان و مردم ارمنستان از این امر بسیار سود خواهند برد. ارمنستان سالهاست که خود را منزوی کرده و به دلیل اشتباهات خود روابط خود را با همسایگان خراب کرده است. امیدوارم از این درس عبرت گرفته و صلح و ثبات در منطقه حاکم شود.»

سفر روز سه شنبه «رجب طیب اردوغان» و «الهام علی‌اف» رؤسای جمهور ترکیه و جمهوری آذربایجان به شهر شوشا واقع در منطقه «قره‌باغ کوهستانی» با انتقاد شدید ارمنستان همراه شد.

وزارت خارجه ارمنستان با صدور بیانیه‌ای گفت حضور اردوغان و علی‌اف در قره‌باغ، اقدامی تحریک‌آمیز است که صلح و امنیت منطقه را تضعیف می‌کند.

در این بیانیه آمده است: «ما قاطعانه سفر مشترک رؤسای جمهور ترکیه و آذربایجان به شهر شوشا، به عنوان مرکز تاریخی و فرهنگی ارمنستان در آرتساخ را که هم‌اکنون در اشغال آذربایجان است، محکوم می‌کنیم و آن را به عنوان فتنه‌انگیزی آشکار علیه صلح و امنیت منطقه می‌دانیم».

اردوغان طی نشست خبری با علی‌اف در شهر شوشا، گفت: «همانطور که می‌دانید ما پیشنهاد داده‌این تا در قالب بستر شش‌جانبه‌ای با مشارکت روسیه، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و ایران همکاری کنیم. ما می‌خواهیم این منطقه را بر اساس این چارچوب، رونق دهیم.»

تحولات اخیر در روابط باکو و ایروان بعد از ۴۴ روز درگیری بر سر منطقه قره باغ کوهستانی و آتش بس دو طرف انجام شده است. دو کشور چهارم آبان ۱۳۹۹ با وساطت روسیه بر سر آتش‌بس به توافق رسیدند. بر اساس این توافق، ارمنستان موظف شد اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان در «آغ‌دام»، «کلبجر» و «لاچین» را تخلیه کند و مسیر زمینی از نخجوان به جمهوری آذربایجان ایجاد کند.

در مقابل جمهوری آذربایجان نیز متعهد شد ضمن توقف عملیات‌های نظامی، کریدور لاچین را (به عرض پنج کیلومتر) ‌برای اتصال قره‌باغ به خاک ارمنستان تضمین کند. شهر آزاد شده «شوشا» به همراه همه مناطق آزادشده به باکو واگذار شد.


مقاله قبلیدرخواست رئیس جمهور تونس برای اعمال اصلاحات جدی در کشور
مقاله بعدیمیهمان انتخاباتی المیادین: طبیعی بود که مهرعلیزاده به سود همتی انصراف بدهد

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید