عربستان و آمریکا در مسیر یک جنگ / درگیری های نفتی بالا گرفت

به گزارش جهان امروز، به نقل از الجزیره هم زمان با آغاز جنگ نفتی اخیری که عربستان به راه انداخت٬ مناسبات میان ریاض و ابوظبی با واشنگتن در نتیجه درگیری منافع طرفین به خطر افتاده و حتی اگر این جنگ در سایه شیوع کرونا پایدار هم نباشد٬ باز هم روابط آنها بسیار خدشه‌دار خواهد شد.

«جیمز ام دورسی» نویسنده وبسایت آمریکایی «مدرن دیپلماسی» در گزارشی نوشت: تاکنون عربستان سعودی به دنبال رفتارهای گستاخانه و بی‌پروا مورد خشم آمریکا واقع شده ؛ درحالی که امارات تا این لحظه با وجود اینکه اعلام کرده برای حمایت از جنگ نفتی ریاض و مسکو تولید خود را افزایش خواهد داد موفق به فرار از رادارهای آمریکایی شده است.

اما سوالی که در اینجا مطرح می‌شود آن است که امارات تا کجا می‌تواند از آتش خشم ایالات متحده فرار کند؟

نویسنده این گزارش خاطرنشان کرد: در تاریخ ۱۲ آوریل جاری با توافق میان اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت و تولیدکنندگان خارج از اوپک٬ قرار شد که تولید نفت به میزان ۱۰ میلیون بشکه در روز کاهش یابد که این امر می‌توانست از بروز یک بحران فوری جلوگیری کند.

اما یک روز پس از این توافق ۱۳ نماینده جمهوری‌خواه در کنگره به نمایندگی از کشورهای تولیدکننده نفت از طریق یک مکالمه تلفنی دو ساعته با «عبدالعزیز بن سلمان» وزیر انرژی عربستان به این کشور هشدار دادند.

در این راستا «کیفن کرامر» سناتور ایالت «داکوتای شمالی» آمریکا انتظار داشت که سعودی‌ها بیش از یک ماه درگیر یک جنگ علیه تولیدکنندگان نفت آمریکایی بودند و همه اینها درحالی است که ما با همه نیروهایمان از آنها حمایت می‌کردیم.

وی ادامه داد: این روش درست برای تعامل میان دوستان با یکدیگر نیست و اقدامات آنها غیرقابل توجیه بود و هرگز فراموش نخواهد شد؛ گام بعدی عربستان مشخص می‌کند که آیا مشارکت استراتژیک ریاض و واشنگتن قابل ترمیم و نجات یافتن است یا نه.

جیمز ام دورسی٬ نویسنده این گزارش تصریح کرد: اظهارات و واکنش‌های اعضای کنگره نشان می‌دهد که مناسبات عربستان و کنگره در طویل دو سال گذشته رو به وخامت و فروپاشی گذاشته و «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از جنگ نفتی عربستان بسیار خشمگین است.

اقدامات عربستان در ضربه زدن به صنعت نفت شل آمریکا که به سمت ایجاد حدود ۱۰ میلیون شغل پیش می‌رود نشان می‌دهد که ریاض بدون توجه به ترس و نگرانی‌های واشنگتن و یا اینکه جهان در سایه شیوع کرونا دچار یک آسیب جدی اقتصادی شود٬ همچنان در راستای تحقق منافع خود عمل می‌کند.

مقاله قبلیکشف جسد ۴۴ عضو بوکو حرام در زندانی در چاد
مقاله بعدیشهادت ۳ نیروی حشد الشعبی در انفجار بمب کنار جاده ای

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید